Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü Yeni Hizmet Binasında

Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü Yeni Hizmet Binasında

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası'nın açılışını gerçekleştirdi.


Hizmet binasını gezen Bakan Yazıcı, gümrük personeliyle bir süre sohbet etti ve faaliyetler hakkında bilgi aldı.
Gümrük ekiplerince ele geçirilen kaçak sigara imha operasyonuna katılan Yazıcı, açılışa katılanları bilgilendirdi.
Açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Müsteşar Yardımcısı Ali Nural, İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin ve Bakanlık bürokratları katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı , Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi fakülteler binası ve Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü yeni hizmet binasının açılış töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pilavlarınızı afiyetle yiyin, tereyağ kullanın
Bakan Yazıcı, GDO'lu çeltik tartışmaları konusunda, kaygıya kapılmaya gerek olmadığını belirterek, "Pilavlarınızı afiyetle yiyin, tereyağ kullanın" dedi.
Hayati Yazıcı, bir basın mensubunun GDO'lu olduğu iddia edilen pirinçlerle ilgili son durumu sorması üzerine, "Süreç yargıda devam ediyor. Konuyla alakalı, Mehdi Eker ve benim değerlendirmelerim arasında basında, bir çelişki olduğu gibi takdim oldu. Mehdi beyin dedikleri de doğru, benimki de doğru. Niye ikisi de doğru, ben süreci anlattım. Ürünün GDO'lu olup olmayacağı için değerlendirmeyi yapmak Tarım Bakanlığının işi. Bir bulaşma olabilir, onun da analizleri yapılıyor" diye konuştu.
"GDO'lu pirinçlerin yurda yayılması söz konusu mu-" sorusu üzerine, Yazıcı, "Hayır. Büyük ihtimalle gemide başka bir üründen GDO bulgusuna rastlanmış olabilir" değerlendirmesinde bulundu.
Bazı ülkelerde GDO'lu ürünler için belli bir oranda tolerans tanındığını, Türkiye'de ise böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade eden Yazıcı, "Hiç kaygıya kapılmaya gerek yok. Dolayısıyla, pilavlarınızı afiyetle yiyin, tereyağ kullanın" dedi.