Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan Engellilere Destek

Bakanlığımız, sosyal sorumluluk projesi kapsamında tasfiyelik hale gelmiş tekerlekli sandalye, akülü araba, yürüteç gibi birçok eşyayı engelli vatandaşların kullanımına sundu.
Bakanlığımız, sosyal sorumluluk projesi kapsamında tasfiyelik hale gelmiş tekerlekli sandalye, akülü araba, yürüteç gibi birçok eşyayı engelli vatandaşların kullanımına sundu.

Bakanlığımız birimleri tarafından sosyal sorumluluk gereği yapılan araştırmalar sonucunda, engelli vatandaşların kullanabileceği tasfiyelik hale gelmiş eşyaların tahsisinin yapılabileceği öngörüldü. Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlükleri nezdinde yapılan araştırmalar neticesinde, tasfiyelik hale gelen tekerlekli sandalye, akülü araba, yürüteç ve engelli bisikleti gibi engellilerin kullanımına mahsus eşyaların tamamının satış işlemi durduruldu ve bu eşyaların Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü'ne gönderilmesi sağlandı.

Ergazi Tasfiye İşletme Müdürlüğü ambarında bulunan ve tasfiyelik hale gelmiş 165 adet tekerlekli sandalye, 2 adet akülü engelli arabası, 2 adet yürüteç, 465 adet muhtelif engelli ve hasta kullanımına mahsus eşya, bakanlığın onayı ve ilgili yönetmelik uyarınca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü kullanımına bedelsiz olarak tahsis edildi.

Söz konusu faaliyete süreklilik kazandırılması amacıyla da bundan sonra tasfiyelik hale gelecek ve engellilerin kullanımına mahsus eşyanın, doğrudan bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine bedelsiz tahsis edilmesi konusunda ilgili Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlükleri görevlendirildi.